FAQ

Vše o modelové železnici

Co je to měřítko a jaké je možné mít? 

Modelová železnice představuje zmenšené modely skutečných lokomotiv a vozů. V železnici se setkáváme nejčastěji se 4 měřítky - H0, TT, N a zahradní G. V tabulce níže najdete bližší informace k měřítkám. Základní ovál představuje dvanáct obloukových kolejí a dvě rovné koleje, tedy to nejmenší, co lze sestavit.

  H0 TT N G
zmenšení 1:87 1:120 1:160 1:22,5
rozchod kolejí 16,5 mm 12 mm 9 mm 45 mm
rozměr základního oválu 110 x 88 cm 85 x 70 cm 77 x 46 cm 148 x 120 cm


Zde je pro srovnání foto modelu lokomotivy Railjet v měřítku H0, TT a N. 

375181-11_375181-2-sleva-n-dcc-sound-lokomotiva-rh-1216-railjet-cd-fleischmann-731287

 Jaké měřítko je nejlepší pro začátek?

Při výběru Vašeho měřítka, ve kterém budete dále vytvářet své kolejiště, je nutné brát v potaz několik aspektů. Především, jaký máte možný prostor pro kolejiště - v případě větších prostor je možné modelařit v H0 měřítku, pokud chcete kolejiště provozovat v bytě, je lepší volit zlatou střední cestu TT nebo pak nejmenší N. 
Často se zákazník rozhoduje i v otázce financí, zde si dovolujeme říci, že se dá nejlevněji v souhrnu sehnat H0 především kvůli velké nabídce startsetů za super ceny a také široké nabídce lokomotiv a vozů HOBBY/START, které jsou levnější, protože nemají všechny skutečné detaily. Pokud se budete rozhodovat na základě nabídky modelů českých předloh, tak v dnešní době už se v TT i H0 dá sehnat stejně českých modelů. V N je bohužel zatím českých modelů méně, ale zase se zde otvírá možnost mnoho z modelů nechat pak na české verze upravit.

Jak finančně vychází modelová železnice a nějaký modul? 

Po výběru měřítka doporučujeme začít s nákupem start setu, který vychází vždy nejvýhodnější, než koupě samostatných komponent potřebných k začátku s modelovou železnicí. Startsetů máme v nabídce mnoho ve všech velikostech, najdete je zde. Podle způsobu ovládání (digital x analog) si můžete vybrat v bohaté nabídky. Základní sady začínají již na 2 000 Kč a po zakoupení již můžete vše plnohodnotně provozovat. Další rozšíření se dají později dokupovat, podle velikosti a propracovanosti je cena skutečně různá. Pěkný článek k ceně modelové železnice najdete na stránkách mojett.cz.

Jaké si mám vybrat kolejivo? 

Pokud zakoupíte startovní sadu, většina z nich už obsahuje základní ovál (případně rozšířený o odstavnou kolej nebo nádraží) a kolejivo je většinou s podložím. Při výběru kolejiva záleží na Vašich preferencích a také na tom, jak dál plánujete své kolejiště stavět. Můžete se tedy vybrat kolejivo s podložím nebo bez, níže jsou fotky pro představu.

 

kolejivo TT kolejivo H0